Vishay/Dale RNC55J4993BSRE6
RNC55J4993BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4993BSRE6
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4993BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4993BSRE6
QUANTITY
RNC55J4993BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4993BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4993BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4993BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4993BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4993BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4993BSRE6
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 100' datasheet.pdf
KEYPAD 12 KEY W/BLU-WHT LEGEND datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGED 22.19X16.14" datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 20-VSOJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 100POS datasheet.pdf