Vishay/Dale RNC55J49R3BSB14
RNC55J49R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R3BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R3BSB14.pdf
Availability of RNC55J49R3BSB14
QUANTITY
RNC55J49R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R3BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R3BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J49R3BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V 8-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED PANEL IND 9MM CHROME RED datasheet.pdf
CONVERT MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SENSTHERMOHD5R 75C 1W BREAK datasheet.pdf