Vishay/Dale RNC55J49R3BSBSL
RNC55J49R3BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R3BSBSL
Brief Description
RES 49.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R3BSBSL.pdf
Availability of RNC55J49R3BSBSL
QUANTITY
RNC55J49R3BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R3BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R3BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R3BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R3BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R3BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J49R3BSBSL
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 24POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 28POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 6V datasheet.pdf