Vishay/Dale RNC55J49R3BSRSL
RNC55J49R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R3BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R3BSRSL.pdf
Availability of RNC55J49R3BSRSL
QUANTITY
RNC55J49R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R3BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R3BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R3BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J49R3BSRSL
BATTERY LITHIUM 3V C W/TAB datasheet.pdf
IC DRIVER MONOLITHIC TO-220-11 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 230KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS DUAL 0.4MM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf