Vishay/Dale RNC55J49R9BSB14
RNC55J49R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R9BSB14
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R9BSB14.pdf
Availability of RNC55J49R9BSB14
QUANTITY
RNC55J49R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R9BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R9BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J49R9BSB14
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 53A D2PAK datasheet.pdf
PHONE HI-D JACK .25" 3COND PCB datasheet.pdf
IC DRIVER HIGHSIDE 2.5A PPAK-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 168VWM 272.4VC P600 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf