Vishay/Dale RNC55J49R9DSBSL
RNC55J49R9DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R9DSBSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R9DSBSL.pdf
Availability of RNC55J49R9DSBSL
QUANTITY
RNC55J49R9DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R9DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R9DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R9DSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R9DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R9DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J49R9DSBSL
CAP FILM 680PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PT USE W/SFP CAGES 15AU datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 850MA 175.5 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 43A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG PURPLE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 400A 3T0WER datasheet.pdf