Vishay/Dale RNC55J5002FSB14
RNC55J5002FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5002FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5002FSB14.pdf
Availability of RNC55J5002FSB14
QUANTITY
RNC55J5002FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5002FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5002FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5002FSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5002FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5002FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5002FSB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
TOOL HAND USE WITH 2.5C CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 900 I/O 1930BGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 4X14 GRW SN datasheet.pdf