Vishay/Dale RNC55J5050BSRSL
RNC55J5050BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5050BSRSL
Brief Description
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5050BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5050BSRSL
QUANTITY
RNC55J5050BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5050BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5050BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)505
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5050BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5050BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5050BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5050BSRSL
IC ADC 24BIT 8CH HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 140MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A 8DFN datasheet.pdf
(DMS59) 14 CKT INSR MLD MALE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
C-2719-10X BULK datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf