Vishay/Dale RNC55J5051DSRE6
RNC55J5051DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5051DSRE6
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5051DSRE6.pdf
Availability of RNC55J5051DSRE6
QUANTITY
RNC55J5051DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5051DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5051DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5051DSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5051DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5051DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5051DSRE6
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DERFCASE NODE ANT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #8 PLST-GRIP datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .375 datasheet.pdf
FUSE 250A 660V AC C.S.A. INDR'L datasheet.pdf