Vishay/Dale RNC55J5052BRRSL
RNC55J5052BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5052BRRSL
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5052BRRSL.pdf
Availability of RNC55J5052BRRSL
QUANTITY
RNC55J5052BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5052BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5052BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5052BRRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5052BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5052BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J5052BRRSL
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2MM VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Wire Wrap datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf