Vishay/Dale RNC55J50R0BSB14
RNC55J50R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J50R0BSB14
Brief Description
RES 50 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J50R0BSB14.pdf
Availability of RNC55J50R0BSB14
QUANTITY
RNC55J50R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J50R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J50R0BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J50R0BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J50R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J50R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J50R0BSB14
CONN SPRING CONT 62 POS .177 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS DL SMD 15AU datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
1 INCH DUAL HST BLACK 25/4'/PKG datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 10POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf