Vishay/Dale RNC55J50R0BSRE6
RNC55J50R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J50R0BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J50R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55J50R0BSRE6
QUANTITY
RNC55J50R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J50R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J50R0BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J50R0BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J50R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J50R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J50R0BSRE6
16-PIN TEST CLIP ALLOY DIP .30" datasheet.pdf
RES CERM WW 2W 33 OHM 1% datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.12"L X 3.94"W datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 3-PLL 16SOIC datasheet.pdf
IC PWM CTRLR PP SE 16SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
18P MTA100 HDR ASSY FL LF WO#3 datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 35 V datasheet.pdf