Vishay/Dale RNC55J50R5BSRSL
RNC55J50R5BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J50R5BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J50R5BSRSL.pdf
Availability of RNC55J50R5BSRSL
QUANTITY
RNC55J50R5BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J50R5BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J50R5BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J50R5BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J50R5BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J50R5BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J50R5BSRSL
HEAT SHRINK ADH BLK 1" X 4' datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 R/A datasheet.pdf
2.4 GHZ, 802.15.4 USB MODEM/RS-2 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 39A LFPAK33 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 6.1A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf