Vishay/Dale RNC55J5110BSB14
RNC55J5110BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5110BSB14
Brief Description
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5110BSB14.pdf
Availability of RNC55J5110BSB14
QUANTITY
RNC55J5110BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5110BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5110BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5110BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5110BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5110BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5110BSB14
TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI6 datasheet.pdf
CONN SPLICE LINE 10-22AWG .250 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PB15 - DE-TAPE datasheet.pdf
TRANSCEIVER datasheet.pdf
CONN HDR 10.16MM R/A PCB 1POS datasheet.pdf