Vishay/Dale RNC55J5111BMB14
RNC55J5111BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5111BMB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5111BMB14.pdf
Availability of RNC55J5111BMB14
QUANTITY
RNC55J5111BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5111BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5111BMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5111BMB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5111BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5111BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J5111BMB14
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 50POS VERT .155" datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NAT 100=100' datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
Isolated Sub-Miniature 1W Dual Output DC/DC Converters datasheet.pdf