Vishay/Dale RNC55J5111BRRSL
RNC55J5111BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5111BRRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5111BRRSL.pdf
Availability of RNC55J5111BRRSL
QUANTITY
RNC55J5111BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5111BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5111BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5111BRRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5111BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5111BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J5111BRRSL
DIODE GEN PURP 100V 200MA ALF2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SOT89-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10VC 4WLCSP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 50POS datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf