Vishay/Dale RNC55J5112BPRSL
RNC55J5112BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BPRSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BPRSL.pdf
Availability of RNC55J5112BPRSL
QUANTITY
RNC55J5112BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BPRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BPRSL Details Description
Related parts for RNC55J5112BPRSL
IC OPAMP PGA 13MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
CORD 18AWG 3COND SVT BLACK datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 125VDC 3A datasheet.pdf
RES MO 1W 0.13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO204AL datasheet.pdf