Vishay/Dale RNC55J5112BRRSL
RNC55J5112BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BRRSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BRRSL.pdf
Availability of RNC55J5112BRRSL
QUANTITY
RNC55J5112BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BRRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J5112BRRSL
TERM RING TUBE N INS 3/0AWG 7/16 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TXRX T1/J1/E1 4CHAN 208-PBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 138VWM 244VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
SENSOR GAUGE PRESS 100PSI 8DIP datasheet.pdf
WARNING PLATE W/2 PLASTIC SCREWS datasheet.pdf
3R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
HEATSHK LABEL 0.187" PRESCORE datasheet.pdf