Vishay/Dale RNC55J5112DRR36
RNC55J5112DRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112DRR36
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112DRR36.pdf
Availability of RNC55J5112DRR36
QUANTITY
RNC55J5112DRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112DRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112DRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112DRR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112DRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112DRR36 Details Description
Related parts for RNC55J5112DRR36
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
5 P MIC4 DBLE LOCK PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 100MA 0201 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.2A TSOT-26 datasheet.pdf