Vishay/Dale RNC55J5112FSBSL
RNC55J5112FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112FSBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112FSBSL.pdf
Availability of RNC55J5112FSBSL
QUANTITY
RNC55J5112FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112FSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5112FSBSL
JUMPER-H9991TR/1852VI/H9991TR12" datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SARAM 128KBIT 25NS 84PGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FEP WIRE BK 500' datasheet.pdf
CAP FILM 0.68 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf