Vishay/Dale RNC55J5113BSRSL
RNC55J5113BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5113BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5113BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5113BSRSL
QUANTITY
RNC55J5113BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5113BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5113BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5113BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5113BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5113BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5113BSRSL
DIRECTIONAL COUPLER 897MHZ 0603 datasheet.pdf
LENS PEARL EMF 18X18MM datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.35A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS FEMALE STR KIT datasheet.pdf
RB SELF-ADH CLIP .1969'' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf