Vishay/Dale RNC55J5172BSRE6
RNC55J5172BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5172BSRE6
Brief Description
RES 51.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5172BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5172BSRE6
QUANTITY
RNC55J5172BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5172BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5172BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5172BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5172BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5172BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5172BSRE6
IC OPAMP GP 20MHZ 8CDIP datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.9A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM datasheet.pdf
M5 3MM PW NPN NO datasheet.pdf