Vishay/Dale RNC55J51R0BSRE6
RNC55J51R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J51R0BSRE6
Brief Description
RES 51 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J51R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55J51R0BSRE6
QUANTITY
RNC55J51R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J51R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J51R0BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J51R0BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J51R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J51R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J51R0BSRE6
JUMPER-H1503TR/A3049L/H1503TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 450A 1250V 3KN/110 AR CU datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 6POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CABLE 4COND 26AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf