Vishay/Dale RNC55J51R1BRR36
RNC55J51R1BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J51R1BRR36
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J51R1BRR36.pdf
Availability of RNC55J51R1BRR36
QUANTITY
RNC55J51R1BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J51R1BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J51R1BRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J51R1BRR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J51R1BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J51R1BRR36 Details Description
Related parts for RNC55J51R1BRR36
CAP MICA 33PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 160POS .050 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 64MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 2.4UF RADIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL FRONT 3MM RND 7MM datasheet.pdf