Vishay/Dale RNC55J51R7BSBSL
RNC55J51R7BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J51R7BSBSL
Brief Description
RES 51.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J51R7BSBSL.pdf
Availability of RNC55J51R7BSBSL
QUANTITY
RNC55J51R7BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J51R7BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J51R7BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J51R7BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J51R7BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J51R7BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J51R7BSBSL
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf