United Chemi-Con E36D500LPN333UEA5M
E36D500LPN333UEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN333UEA5M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN333UEA5M.pdf
Availability of E36D500LPN333UEA5M
QUANTITY
E36D500LPN333UEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN333UEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN333UEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN333UEA5M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN333UEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN333UEA5M Details Description
Related parts for E36D500LPN333UEA5M
EVALUATION MODULE FOR DAC5687 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Lighting PG-SSOP-14 (e-Pad) datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 555MA 310 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf