Vishay/Dale RNC55J5230BSRSL
RNC55J5230BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5230BSRSL
Brief Description
RES 523 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5230BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5230BSRSL
QUANTITY
RNC55J5230BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5230BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5230BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5230BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5230BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5230BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5230BSRSL
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATER ASSEMBLY FOR 5098AS DESOL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN BLADE MINI CROWN datasheet.pdf
DIP-6 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S 1210 datasheet.pdf