Vishay/Dale RNC55J5230FSRSL
RNC55J5230FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5230FSRSL
Brief Description
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5230FSRSL.pdf
Availability of RNC55J5230FSRSL
QUANTITY
RNC55J5230FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5230FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5230FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5230FSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5230FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5230FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5230FSRSL
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
RECT BRIDGE 30A 800V FO-B datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MIXER 400MHZ-2.5GZ DWN 10UMAX datasheet.pdf
CONN UNINSUL RECEPT 14-20AWG datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 3010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7A 28V datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf