Vishay/Dale RNC55J5233BSB14
RNC55J5233BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5233BSB14
Brief Description
RES 523K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5233BSB14.pdf
Availability of RNC55J5233BSB14
QUANTITY
RNC55J5233BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5233BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5233BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5233BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5233BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5233BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5233BSB14
TERM FORK NYL 22-18AWG 1/4 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 100V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
OSC XO 184.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CH20M6 BASE ELEMENT 6.1MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 525NM 14V datasheet.pdf