Vishay/Dale RNC55J5233FRBSL
RNC55J5233FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5233FRBSL
Brief Description
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5233FRBSL.pdf
Availability of RNC55J5233FRBSL
QUANTITY
RNC55J5233FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5233FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5233FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5233FRBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5233FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5233FRBSL Details Description
Related parts for RNC55J5233FRBSL
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 3A 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf