Vishay/Dale RNC55J52R3BSBSL
RNC55J52R3BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J52R3BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J52R3BSBSL.pdf
Availability of RNC55J52R3BSBSL
QUANTITY
RNC55J52R3BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J52R3BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J52R3BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J52R3BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J52R3BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J52R3BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J52R3BSBSL
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW TINT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY M25 datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
EJECTOR HANDLE E3 datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
ATTENUATOR 100W 3GHZ 1DB SMD datasheet.pdf