Vishay/Dale RNC55J5300BSB14
RNC55J5300BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5300BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 530 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5300BSB14.pdf
Availability of RNC55J5300BSB14
QUANTITY
RNC55J5300BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5300BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5300BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5300BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5300BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5300BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5300BSB14
IC PROGRAM 4.100V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V PTH DR HDR ASSY datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 190POS datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR DAC1627D1G25IQM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf