Vishay/Dale RNC55J5301BSRE6
RNC55J5301BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5301BSRE6
Brief Description
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5301BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5301BSRE6
QUANTITY
RNC55J5301BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5301BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5301BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5301BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5301BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5301BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5301BSRE6
MOD PWR INLET STD FILTER 1A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 576 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SWES 914CECROSS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 242MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf