Intel S80C186EB25
S80C186EB25 picture photo
Mfg. Part Number
S80C186EB25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 25MHZ 80QFP
Datasheet Download
S80C186EB25.pdf
Availability of S80C186EB25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S80C186EB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of S80C186EB25
Internal Part NumberEIS-S80C186EB25
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-PQFP (14x20)
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S80C186EB25
Related LinksS80C1, S80C186EB25 Datasheet, Intel Distributor
S80C186EB25 Details Description
Related parts for S80C186EB25
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
GASKT FAB/FOAM 12.7X457.2MM BELL datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ YLW,GRN SMD datasheet.pdf