Vishay/Dale RNC55J5362BSB14
RNC55J5362BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5362BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5362BSB14.pdf
Availability of RNC55J5362BSB14
QUANTITY
RNC55J5362BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5362BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5362BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5362BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5362BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5362BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5362BSB14
KIT DEV FOR AT91RM3400 datasheet.pdf
TOOL DIE COAXICON USE/W 69710 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf