Vishay/Dale RNC55J5392BSB14
RNC55J5392BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5392BSB14
Brief Description
RES 53.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5392BSB14.pdf
Availability of RNC55J5392BSB14
QUANTITY
RNC55J5392BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5392BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5392BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5392BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5392BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5392BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5392BSB14
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR AXIAL datasheet.pdf
METRAL RCT RA PF 4X18 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 115K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES TON datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf