Vishay/Dale RNC55J5420BSB14
RNC55J5420BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5420BSB14
Brief Description
RES 542 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5420BSB14.pdf
Availability of RNC55J5420BSB14
QUANTITY
RNC55J5420BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5420BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5420BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)542
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5420BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5420BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5420BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5420BSB14
CAP CER 200PF 300V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 30 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 15UF 50V 10% 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
IC USB HOST ADAPTR EMULATOR TDFN datasheet.pdf
RES 500K OHM 0.7W 00.05% AXIAL datasheet.pdf