Vishay/Dale RNC55J5490FSRE6
RNC55J5490FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5490FSRE6
Brief Description
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5490FSRE6.pdf
Availability of RNC55J5490FSRE6
QUANTITY
RNC55J5490FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5490FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5490FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5490FSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5490FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5490FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5490FSRE6
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
ISP 4PORT FOR SILABS C8051F MCU datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.90K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE 5 ELEMENT 5MM RECT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf