Vishay/Dale RNC55J5491FRB14
RNC55J5491FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5491FRB14
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5491FRB14.pdf
Availability of RNC55J5491FRB14
QUANTITY
RNC55J5491FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5491FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5491FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5491FRB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5491FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5491FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J5491FRB14
DISPLAY 5X7 8DIGIT .2" 32DIP RED datasheet.pdf
KIT RACKMOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 84 I/O 132QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf