Vishay/Dale RNC55J5491FRBSL
RNC55J5491FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5491FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5491FRBSL.pdf
Availability of RNC55J5491FRBSL
QUANTITY
RNC55J5491FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5491FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5491FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5491FRBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5491FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5491FRBSL Details Description
Related parts for RNC55J5491FRBSL
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR16S/AE16M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 9POS VERT datasheet.pdf
USB PLUG A TO SHLD PIGTAIL 2M datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf