Vishay/Dale RNC55J5491FRBSL
RNC55J5491FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5491FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5491FRBSL.pdf
Availability of RNC55J5491FRBSL
QUANTITY
RNC55J5491FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5491FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5491FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5491FRBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5491FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5491FRBSL Details Description
Related parts for RNC55J5491FRBSL
BOX ALUM BLACK 1.99"L X 1.99"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VCO 600-880 MHZ REDBOX datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 10% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.011A 120 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf