Vishay/Dale RNC55J5491FRRSL
RNC55J5491FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5491FRRSL
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5491FRRSL.pdf
Availability of RNC55J5491FRRSL
QUANTITY
RNC55J5491FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5491FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5491FRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5491FRRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5491FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5491FRRSL Details Description
Related parts for RNC55J5491FRRSL
CONN HEADER 3POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
BOARD CALIBR CIRCUIT OPB350L125 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CBL USB MICRO B MALE-B MALE 3M datasheet.pdf
IC ADAPTER SOCKET .100 48POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 14MM RADIAL datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf