AVX Corporation SR212A150KARTR1
SR212A150KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR212A150KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR212A150KARTR1.pdf
Availability of SR212A150KARTR1
QUANTITY
SR212A150KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR212A150KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR212A150KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR212A150KARTR1
Related LinksSR212A1, SR212A150KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR212A150KARTR1 Details Description
Related parts for SR212A150KARTR1
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 10pF 70 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONNECTOR 100POS STRT TERM DIN datasheet.pdf