Vishay/Dale RNC55J5492BSB14
RNC55J5492BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5492BSB14
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5492BSB14.pdf
Availability of RNC55J5492BSB14
QUANTITY
RNC55J5492BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5492BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5492BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5492BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5492BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5492BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5492BSB14
CONN EDGE DUAL .156 DIP 56POS datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 5A SOT-428 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
15MM CBLSLD USCAR REC BRN 3 CKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 15A datasheet.pdf