Vishay/Dale RNC55J5492DSB14
RNC55J5492DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5492DSB14
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5492DSB14.pdf
Availability of RNC55J5492DSB14
QUANTITY
RNC55J5492DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5492DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5492DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5492DSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5492DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5492DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5492DSB14
THYRISTOR 60V 100A DO15 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 10.5MM datasheet.pdf