Vishay/Dale RNC55J5493FSB14
RNC55J5493FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5493FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5493FSB14.pdf
Availability of RNC55J5493FSB14
QUANTITY
RNC55J5493FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5493FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5493FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5493FSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5493FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5493FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5493FSB14
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 1023BGA datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 205MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
GUARD SPACER datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
FIXED INDUCT 33UH 5MA 1.25 OHM datasheet.pdf