Vishay/Dale RNC55J55R6BSBSL
RNC55J55R6BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J55R6BSBSL
Brief Description
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J55R6BSBSL.pdf
Availability of RNC55J55R6BSBSL
QUANTITY
RNC55J55R6BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J55R6BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J55R6BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J55R6BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J55R6BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J55R6BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J55R6BSBSL
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.65 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 6.2MH 55MA 56 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf