Vishay/Dale RNC55J5602BSB14
RNC55J5602BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5602BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5602BSB14.pdf
Availability of RNC55J5602BSB14
QUANTITY
RNC55J5602BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5602BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5602BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5602BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5602BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5602BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5602BSB14
IC SHDSL TRANSCEIVER BGA-388 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000625MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf