Vishay/Dale RNC55J5621BSB14
RNC55J5621BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5621BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5621BSB14.pdf
Availability of RNC55J5621BSB14
QUANTITY
RNC55J5621BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5621BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5621BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5621BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5621BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5621BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5621BSB14
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58U MUHFM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf