Vishay/Dale RNC55J5622BSRE6
RNC55J5622BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5622BSRE6
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5622BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5622BSRE6
QUANTITY
RNC55J5622BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5622BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5622BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5622BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5622BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5622BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5622BSRE6
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC 12BIT 20K UNIPOL A/D 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CURRENT SENSE TRANSFORMER datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf